Consider the combustion of propane: Assume that all of the heat comes from the c
ID: 1000419 • Letter: C
Question
Consider the combustion of propane: Assume that all of the heat comes from the combustion of propane (C_1H_8). Calculate DeltaH in which 5.00 g of propane is burned in excess oxygen at constant pressure. When 1.045 g of CaO is added to 50.0 mL of water at 25.0degreeC in a calorimeter, the temperature of the water increases to 32.3degreeC Assuming that the specific heat of solution is 4.18 J/(gdegreeC) and that the calorimeter itself absorbs a negligible amyl heat, calculate DeltaH in kilo joules for the reaction.Explanation / Answer
Consider the combustion of propane:
C3H8(g) + 5O2(g) 3CO2(g) + 4H2O(l)
H = –2221 kJ
–2221 kJ is the heat given off when one mole of propane is combusted.
Moles of propane = wt/ m.wt
= 5g/44.1g/mol
= 0.1134 moles of propane
H = –2221 kJ x 0.1134
= - 251.86 kj
Soln 2.
50 ml * 0.997 g H2O / ml = 49.85 g H2O
(49.85 g H2O)*(4.180 J / g - C)*(32.3 - 25) = 1562.8 J
MW of CaO = 56.077 g/mol
mol CaO = 1.045 / 56.077 g/mol = 0.0186 mol
1562.8 J / 0.0186 mol = 84000 J / mol = 84 kJ / mol
and it's exothermic so it would be
= -84 kJ/mol