Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I. Metallic chalcocite? can be obtained from the mineral chalcocite (cuzs). What

ID: 1002134 • Letter: I

Question

I. Metallic chalcocite? can be obtained from the mineral chalcocite (cuzs). What is the mass percent of copper in Metallic copper a. 66.46% d. 20.15% b. 33.54% e, 79.85% c. 57.47% 2. Water can be separated into its elements according to the following equation by electrolysis. If 20.0 g of water is decomposed by this method, how much oxygen gas is produced? d. 10.0 g a. 35.6 g b. 8.9 g e. 16.0 g 17.8 g A quart of water has a mass of 0.948 kg. How many moles of water (8.02 g/mol) is this? d. 17.1 mol a. 171 mol e. 17,100 mol b. 52.6 mol c. 0.0526 mol

Explanation / Answer

1. Molar mass of Cu2S = 159 g/mol

Atomic weight of Cu = 63.5 g/mol

Atomic weight of O = 32 g/mol

2 atoms of Cu in Cu2S, so mass of Cu = 63.5*2 = 127 g

Mass percent of Cu in Cu2S = (Mass of 2 atoms of Cu/total mass)*100

= (127/159)*100 = 79.87 %

Closest answer is e.

2. 18 g of H2O = 1 mol

So, 20 g of H2O = (20/18) = 1.11 mol

In electrolysis of water, 2 moles of H2O produces 1 mol of oxygen.

So, 1.11 mol of H2O produces = (1.11/2) mol of oxygen

= 0.55 mol of oxygen

1 mol of oxygen = 32 g

So, 0.55 mol of oxygen = 32*0.55 = 17.78 g

Answer is c.

3. 0.948 kg = 948 g

18.02 g of water = 1 mol

So, 948 g of water = (948/18.02) = 52.6 mol

Answer is b.