Can someone help me with the calculations? I also need to find: l) Room pressure
ID: 1003379 • Letter: C
Question
Can someone help me with the calculations?
I also need to find:
l) Room pressure in atmospheres
m) Volume of the flask in liters
n) Temperature of the lab gas in Kelvins
o) Number of moles of lab gas from the ideal gas law
p) Molar mass of the lab gas
also, What would the density of lab gas at STP (0°C and 1 atm)?
lets say 18g/mol * 1mol/22.4L
Explanation / Answer
Room pressure in mmHg = 760 mmHg = 760 mmHg * 1 atm/760 mmHg = 1 atm
Volume of the flask in liters = 260 mL * 1 L/1000 mL = 0.260 L
Temperature of the lab gas = 23.70C = (23.7 + 273.15 ) K = 296.85 K'
Number of moles of lab gas from the ideal gas law :
PV = nRT
1 atm (0.260 L) = n (0.0821 L.atm/mol.K) (296.85 K)
n = 0.010668 mol gas