Mastering Chemistry Equilibrium Constant and Reaction Quotient Part A At equilib
ID: 1004225 • Letter: M
Question
Mastering Chemistry
Equilibrium Constant and Reaction Quotient Part A At equilibrium, the concentrations of reactants and A mixture initially contains A, B. and C in the following concentrations: A-0.600 MB-1.35 M and [C] = 0.700 M . The following reaction occurs and equilibrium is established produ constant, Kc, which is a mathematical expression based on the chemical equation. For example, in the reaction roducts can be predicted using the equilibrium Atequilibrium, [A] = 0470 M and [C] = 0.830 M. Calculate the value of the equilibrium constant, Express your answer numerically where a, b, c, and d are the stoichiometric coefficients, the equilibrium constant is where [A][B], [CI, and D are the equilibrium concentrations. If the reaction is not at equilibrium, the quantity can still be calculated, but it is called the reaction quotient, Qc, instead of the equilibrium constant, c Submit Hints My Answers Give Up Review Part Incorrect Try Again, 9 attempts remaining At B where each concentration is measured at some arbitrary time t Part BExplanation / Answer
A)
consider the given reaction
A + 2B ---> C
initially
[A] = 0.6
[B] = 1.35
[C] = 0.7
now at equilibrium
[A]eq = 0.6 - x
[B]eq = 1.35 -2x
[C]eq = 0.7 + x
given
[A]eq = 0..47
so
0.6 - x = 0.47
x = 0.13
so
[B]eq = 1.35 - ( 2 * 0.13) = 1.09
[C]eq = 0.7 + 0.13 = 0.83
now
Kc = [C] / [A] [B]^2
Kc = [0.83] / [0.47] [1.09]^2
Kc = 1.4864
2)
we know that
concentration = moles / volume (L)
so
[C] = 9.5 / 3.75 = 2.5333
[H20] = 12.2 / 3.75 = 3.25333
[CO] = 3.2 / 3.75= 0.85333
[H2] = 6.8 / 3.75 = 1.81333
now
consider the given reaction
C (s) + H20 --> CO + H2
the reaction quotient is
Q = [CO] [H2] / [H20]
Q = [0.85333] [1.81333] / [3.25333]
Q = 0.4756
3) Part A
the reaction is
H2 + I2 --> 2HI
the value of Kc is given by
Kc = [HI]^2 / [H2] [I2]
Kc = [0.922]^2 / [0.0355] [0.0388]
Kc = 617.16
4) Part B:
Kc = [HI]^2 / [H2] [I2]
9.6 = [0.387]^2 / [H2] [4.6 x 10-2]
[H2] = 0.339 M
5) Part C :
Kc = [HI]^2 /[H2] [I2]
50.2 = [HI]^2 / [4.8 x 10-2] [4.72 x 10-2]
[HI] = 0.337 M