Question
GOB CHEM 120a CP1 Summer 2016 CHQuestion 21 x previous21 of 40 next Question 21 Part A A scuba diver 40 ft below the ocean surface inhales 70.0 mL of compressed air from a scuba tank at a pressure of 2.50 atm and a temperature of 6 C What is the pressure of the air, in atm, in the lungs when the gas expands to 170.0 mL at a body temperature of 37 °C and the amount of gas remains constant? You may want to reference ( pages 303-304) Section 8.5 while completing this problem Express the pressure in atmospheres to three significant figures.
Explanation / Answer
P1 = 2.50 atm
V1 = 70 mL
T1 = 6 + 273 = 279 K
P2 = ?
V2 = 170 mL
T2 = 170 + 273 = 443 K
P1 V1 / T1 = P2 V2 / T2
2.50 x 70 / 279 =P2 x 170 / 443
P2 = 1.63 atm
pressure = 1.63 atm