Please do parts .... d) to k) Chm 150 Extra Credit roblem O5 pts Maximum) A reac
ID: 1006636 • Letter: P
Question
Please do parts .... d) to k)
Chm 150 Extra Credit roblem O5 pts Maximum) A reaction mixture consisting of 24,6 grams of gaseous oxygen (O) was reacted with 23.0 mL of liquid ethyl alcohol (C2HSOH) within a 2.50 liter container (a) Balance the following chemical equation (b) Find the enthalpy of formation (AHe) for each of the chemicals above, in KJ/mole: (c) Calculate the enthalpy of reaction, AHnn, for the above reaction in KJ 12 3y (d) calculate the heat flow associated with the combustion within the bottle, in Joules, below. The density of liquid ethyl alcohol is 0.7893 g/mL. (e) Calculate the total mass of the product gases, in grams 7 X 16 e product gases was found to have a specific heat of 2.01 JgeCand the heat capacity of the container was 90 J C. If the reactants and the container were initially at 23.0 C, what is the final temperature of the product mixture, in "C? 232Explanation / Answer
d)
mass of ethylalchol = 25*0.7893 = 19.73 grams
No of mol of ethylalchol = 19.73/46 = 0.423 mol
heat released = 0.423*1234.8 = 522.3 kj
e)
No of mol of O2 reacted = 24.6/32 = 0.77 mol
No of mol of ethylalchol = 19.73/46 = 0.423 mol
limiting reactant = O2
No of mol of CO2 = 0.77*4/7 = 0.44 mol
No of mol of h2o = 0.77*6/7 = 0.66 mol
mass of products = 0.44*44+0.66*18 = 31.24 grams
f)
q = cp*DT+ msDT
522.3*10^3 = 90*(x-23)+31.24*2.01*(x-23)
x = final temperature = 3441.3 C