Could you please add your work so I can see how these are done, thanks! 9. Coppe
ID: 1007170 • Letter: C
Question
Could you please add your work so I can see how these are done, thanks!
9. Copper (II) Chromate (Ksp = 3.6x10-6) is a sparingly soluble material in pure water. Calculate:
i) The concentration of copper (II) and chromate ions at equilibrium pure water.
ii) The concentration of copper (II) and chromate ions in a 0.017 M solution of magnesium nitrate at equilibrium (Note: Table 10-2 in the textbook typed CrO42-- as Cr42--).
10. Barium iodate is a slightly soluble material in pure water (Ksp[Ba(IO3)2] = 6.5x10-10 at 25 °C). Calculate:
i) The concentration of barium and iodate ions at equilibrium pure water.
ii) The concentration of barium and iodate ions at equilibrium in a solution containing 0.001 M sodium chloride and 0.001 M magnesium nitrate.
Explanation / Answer
CuCrO4(s) Cu2+(aq) + CrO42-(aq)
Ksp = [Cu2+][CrO2-] = 3.6×10-6
Let xbe the concentration of CuCrO4 dissolve [Cu2+] = [CrO2-] =x
x2= 3.6*10-6, x=1.9*10-3M
since Mg (NO3)2 is strong salt, it does not have any affect on concentration
2. Ba(IO3)2-----------> Ba+2 + 2IO3-
Ksp = x*(2x)2= 6.5*10-10, 4x3= 6.5*10-10 =0.0005457M
The presence of stong salts NaCl and Magnesium nitrate does not have any affect on concentrations since both are strong salts.