A total of 2 00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffe
ID: 1009049 • Letter: A
Question
A total of 2 00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffee cup and the reaction produces 142 g of solution The reaction caused the temperature of the solution to rise from 21 00 to 24 70 degree C What is the enthalpy of this reaction? Assume that no heat is lost to the surroundings or to the coffee cup itself and that the specific heat of the solution is the same as that of pure water Enter your answer in kilojoules per mole of compound to three significant figures. SubmitExplanation / Answer
q = msdeltaT
= 142 * 4.184*(24.70-21.00)
= 2198.3 J
= 2.198 KJ
deltaH = 2.198 KJ/mol