Problem 14.30 The following data were collected for the rate of disappearance of
ID: 1010780 • Letter: P
Question
Problem 14.30 The following data were collected for the rate of disappearance of NO in the reaction 2NO(g)+O2(g)2NO2(g):
Experiment [NO](M) [O2](M) Initial Rate (M/s)
1 0.0126 0.0125 1.41×102
2 0.0252 0.0250 1.13×101
3 0.0252 0.0125 5.64×102
Part D What is the rate of disappearance of NO when [NO]= 0.134 M and [O2]= 2.30×102 M ? Incorrect; Try Again
Part E What is the rate of disappearance of O2 at the concentrations given in part D?
Explanation / Answer
2NO(g) + O2(g) 2NO2(g)
The rate law is rate = rate of disappearance of reactants = rate of appearance of products
= (-1/2) x d[NO]/dt = - d[O2]/dt ----(1)
Given [NO]= 0.134 M and [O2]= 2.30×102 M
The concentration of O2 is less when compared to NO which is the limiting reactant.
So rate of disapperance of O2 = - d[O2]/dt = 2.30×102 Ms-1
rate of disapperance of NO = (-1/2) x d[NO]/dt = - d[O2]/dt
d[NO]/dt = 2xd[O2]/dt
= 2x2.30×102 Ms-1
= 4.60×102 Ms-1