Question
The Hope Diamond is one of the most well-known gems on the planet and has a weight of 45.52 carats. Assuming the diamond is only composed of carbon [although it is blue due to trace amounts of boron] and given that a carat is equal to 0 200 grams. how many carbon atoms are there in this gem? The concentration of sodium chloride in a radical made saline solution is 0.15-4 molar If we want to make two liters of this concentration using a 2 21 M stock solution. how many milliliters of the Stock solution are needed?
Explanation / Answer
16) No of of C - atoms = ((45.52*0.2)/12)*6.023*10^23 = 4.57*10^23 atoms
17) M1V1 = M2V2
(0.154*2 = 2.25*V2)
V2 = 0.137 L
take 0.137 L of stock solution and add water upto 2 L.