Question
i need the answers with explanation
11. Given that the density of Al is 2.70 g/cm3, determine the thickness of a rectangular sheet of Al that measures 18.76 cm x 35 cm and weighs 120.230 g. 12. Nichrome is an alloy that typically consists of 80% Ni and 20% Cr. What is the length (in cm) of a piece of 18-gauge nichrome wire if its mass is 0.379 g and its density is known to be 8400 kg/m3? and its density is known to be 8400 kg/m? 13. The cobalt-chromium chunk of metal that is used as a femoral head has a density of 6.27 g/cm'and a mass of 207 g If it were a perfect sphere, what would its diameter be (in cm)?
Explanation / Answer
11) Density = Mass/Volume
Volume = Mass/Density = 120.230g/(2.7 g/cm^3) = 44.040 cm^3
thickness * 18.76cm * 35cm = 44.040 cm^3
thickness = 0.067cm
13)
Density = Mass/Volume
Volume = 207/6.27 cm^3 = 33.014 cm^3
4/3 * pi * r^3 = 33.014
r^3 = 7.8855
r = 1.99042
D = 2 * r = 3.9808 cm