Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Quiz #3. Chem 1007, Summer 2014 Name onsider the weak acid with a Ka = 5.0 x 10-

ID: 1018460 • Letter: Q

Question

Quiz #3. Chem 1007, Summer 2014 Name onsider the weak acid with a Ka = 5.0 x 10-5. Consiger the weak aoid, ascobic adid, HAs Htf Oa)betterknown as vitamin C. a. Calculate the initial pH of a 0.100 M HAsc solution. (5 pts) 1 o.loo o-oce C.oCo A) (A -1% 2.22/i>, 2.66 b. What would be the pH if 10 mL of a 0.125 M solution of sodium hydroxide were titrated to 50-mL of the original 0.100 M HAsc solution. (3 pts) -0625 -125 1-253 c. What would be the pH if 15 ml of a 0.125 M solution of sodium hydroxide were titrated to 50-mL of the original 0.100 M HAsc solution. (3 pts) 0-124M d. What is the pH if 20 mL of a 0.125 M solution of sodium hydroxide were titrated to 50-mL of the original 0.100 M HAsc solution. (3 pts)

Explanation / Answer

Solution :-

HAsc Ka= 5.0*10^-5

pka = - log ka

pka = -log 5.0*10^-5

        = 4.30

Part a) Initial pH of the 0.100 M HAsc

HASc   + H2O   ------ > H3O^+ + Asc^-

0.100                               0              0

-x                                      +x           +x

0.100-x                            x              x

Ka = [H3O+][Asc-]/[HAsc]

5.0*10^-5 = [x][x]/[0.100-x]

Since the ka is very small we can neglect the x from denominator

5.0*10^-5 = [x][x]/[0.100]

5.0*10^-5 * 0.100 = x^2

5.0*10^-6 = x^2

Taking square root of both sides we get

2.236*10^-3 = x

pH= -log [H3O+]

pH= -log [2.236*10^-3]

pH= 2.65

part b ) pH after adding 10 ml of 0.125 M NaOH to 50 ml of 0.100 M HAsc

initial moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L= 0.005 mol

initial moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.010 L = 0.00125 mol NaOH

After the reaction moles of HAsc remain = 0.005 mol – 0.00125 mol = 0.00375 mol

Moles of conjugate base Asc- formed = 0.00125 mol

Now calculating the pH

pH= pka + log [conju .Base]/[acid]           

pH= 4.30 + log [0.00125 / 0.00375]

pH= 3.82

part c) after adding 15 ml of 0.125 M NaOH

initial moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L= 0.005 mol

initial moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.015 L = 0.001875 mol NaOH

After the reaction moles of HAsc remain = 0.005 mol – 0.001875 mol = 0.003125 mol

Moles of conjugate base Asc- formed = 0.001875 mol

Now calculating the pH

pH= pka + log [conju .Base]/[acid]           

pH= 4.30 + log [0.001875 / 0.003125]

pH= 4.08

part d) After adding 20 ml of 0.125 M NaOH

initial moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L= 0.005 mol

initial moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.020 L = 0.0025 mol NaOH

After the reaction moles of HAsc remain = 0.005 mol – 0.0025 mol = 0.0025 mol

Moles of conjugate base Asc- formed = 0.0025 mol

Now calculating the pH

pH= pka + log [conju .Base]/[acid]           

pH= 4.30 + log [0.0025 / 0.0025]

pH= 4.30

part e ) After adding 38 ml of 0.125 M NaOH

initial moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L= 0.005 mol

initial moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.038 L = 0.00475 mol NaOH

After the reaction moles of HAsc remain = 0.005 mol – 0.00475 mol = 0.00025 mol

Moles of conjugate base Asc- formed = 0.00475 mol

Now calculating the pH

pH= pka + log [conju .Base]/[acid]           

pH= 4.30 + log [0.00475 / 0.00025]

pH= 5.58

part f) After adding 40 ml of 0.125 M NaOH

initial moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L= 0.005 mol

initial moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.040 L = 0.005 mol NaOH

After the reaction moles of HAsc remain = 0.005 mol – 0.005 mol = 0.00 mol

Moles of conjugate base Asc- formed = 0.005 mol

New molarity of conjugate base = 0.005 mol / 0.090 L =0.055 M

(total volume = 50 + 40 = 90 ml = 0.090 L)

Conjugate base reacts with water

Asc^- + H2O -------- > HAsc + OH-

0.055                                  0        0

-x                                         +x     +x

0.055-x                               x         x

Kb= [HAsc][OH-]/[Asc-]

(1*10^-14/5.0*10^-5) = [x][x]/[0.055-x]

2*10^-10 = x^2 / 0.055

2*10^-10 * 0.055 = x^2

1.1*10^-11 = x^2

Taking square root of both sides we get

3.32*10^-6 = x

pOH = -log [OH-]

pOH = - log [3.32*10^-6]

pOH= 5.47

pH= 14 – pOH

pH= 14 – 5.47

pH= 8.53

part g )

pH after adding 50 ml of 0.125 M NaOH

Moles of NaOH = 0.125 mol per L * 0.050 L = 0.00625 mol

Moles of HAsc = 0.100 mol per L * 0.050 L = 0.005 mol

So after the reaction moles of NaOH remain = 0.00625 mol – 0.0050 mol = 0.00125 mol

Total volume = 50 ml + 50 ml = 100 ml

New molarity of the OH- = 0.00125 mol / 0.100 L = 0.0125 M

pOH= -log [OH-]

pOH= - log [0.0125 ]

pOH= 1.90

pH= 14 – pOH

pH= 14 – 1.90

pH= 12.1