Consider the titration of 50.0 mL of 0.10 M Holoa, with 0.15 M KoH. What is the
ID: 1020035 • Letter: C
Question
Consider the titration of 50.0 mL of 0.10 M Holoa, with 0.15 M KoH. What is the pH after the addition of 20.0 mL of KOH? H A H A H20 a) 1.30 b) 1.54 2. S c) 3.33 d) 7.00 e) 12.70 A 50.0 mL sample of 0.200 M HBr solution is t with 0.200 M NaoH. What is the pH of he solution after adding 40.0 mL of base? a) 1.40 b) 1.30 c) 3.27 d) 1.65 e) 4.36 Consider the titration of 25.00 mL 0.150 M acetic acid (CH3COOH, Ka 1.8 x 10-5) with 0.100 M NaOH. What is the pH of after the addition of 10.00 mL of NaOH? (2 s mu) Lo a) 5.05 b) 5.18 c) 4.31 d) 4.44 e) 2.92 of 300.0 mL of A 100.0 mL sample of 0.20 M HF is titrated with 0.10 M KOH. What is the pH of the solution after the addition KOH? (Ka of HF is 3.5 x 104.) a) 12.40 b) 9.33 c). 5.06 d) 8.94 e) 12.00Explanation / Answer
1)
we know that
moles = concentration x volume(ml) / 1000
so
moles of HCl04 taken = 0.1 x 50 / 1000 = 5 x 10-3
moles of KOH added = 0.15 x 20 / 1000 = 3 x 10-3
now
the reaction is
HCl04 + KOH --->KCl04 + H20
we can see that
moles of HCl04 reacted = moles of KOH added = 3 x 10-3
moles of KCl04 formed = moles of KOH added = 3 x 10-3
now
finally
moles of HCl04 remaining = 5 x 10-3 - 3 x 10-3 = 2 x 10-3
moles of KOH remaining = 3 x 10-3 - 3 x 10-3 = 0
moles of KCl04 = 3 x 10-3
now
KCl04 is a nuetral salt because it is formed from strong acid HCl04 and strong base KOH
so
pH is contributed by HCl04
now
final volume = 50 + 20 = 70 ml
concentration = moles x 1000 / volume (ml)
[HCl04] = 2 x 10-3 x 1000 / 70
[HCl04] = 0.02857
now
HCl04 ---> H+ + Cl04-
as HCl04 is a strong acid , 100 % dissociation
[H+] = 0.02857
now
pH = -log [H+]
pH = -log 0.02857
pH = 1.544
so
the answer is B) 2.54
2)
we know that
moles = concentration x volume(ml) / 1000
so
moles of HBr taken = 0.2 x 50 / 1000 = 0.01
moles of NaOH added = 0.2 x 40 / 1000 = 0.008
now
the reaction is
HBr + NaOH ---> NaBr + H20
we can see that
moles of HBr reacted = moles of NaOH added = 0.008
moles of NaBr formed = moles of NaOH added = 0.008
now
finally
moles of HBr remaining = 0.01 - 0.008 = 2 x 10-3
moles of NaOH remaining = 8 x 10-3 - 8 x 10-3 = 0
moles of NaBr = 8 x 10-3
now
NaBr is a nuetral salt because it is formed from strong acid HBr and strong base NaOH
so
pH is contributed by HBr
now
final volume = 50 + 40 = 90 ml
concentration = moles x 1000 / volume (ml)
[HBr] = 2 x 10-3 x 1000 / 90
[HCl04] = 0.022222
now
HBr ---> H+ + Br-
as HBr is a strong acid , 100 % dissociation
[H+] = 0.022222
now
pH = -log [H+]
pH = -log 0.022222
pH = 1.65
so
the answer is D) 1.65
3)
we know that
moles = concentration x volume(ml) / 1000
so
moles of CH3COOH taken = 0.15 x 25 / 1000 = 3.75 x 10-3
moles of NaOH added = 0.1 x 10 / 1000 = 1 x 10-3
now
the reaction is
CH3COOH + NaOH ---> CH3COONa + H20
we can see that
moles of CH3COOH reacted = moles of NaOH added = 1 x 10-3
moles of CH3COONa formed = moles of NaOH added = 1 x 10-3
now
finally
moles of CH3COOH remaining = 3.75 x 10-3 - 1 x 10-3 = 2.75 x 10-3
moles of NaOH remaining = 1 x 10-3 - 1 x 10-3 = 0
moles of CH3COONa = 1 x 10-3
now
CH3COOH is a weak acid and CH3COONa is salt of its conjugate base
so
they form a buffer solution
we know that
for buffers
pH = pKa + log [conjugate base / acid]
also
pKa = -log Ka
so
pH = -log Ka + log [CH3COONa / CH3COOH]
now
concentration = moles / volume (L)
as the final volume is same for both CH3COONa and CH3COOH
we get
ratio of concentrations = ratio of moles
so
pH = -log 1.8 x 10-5 + log [ 1 x 10-3 / 2.75 x 10-3]
pH = 4.3054
so
the answer is C) 4.31
4)
we know that
moles = concentration x volume(ml) / 1000
so
moles of HF taken = 0.2 x 100 / 1000 = 0.02
moles of KOH added = 0.1 x 300 / 1000 = 0.03
now
the reaction is
HF + KOH --->KF + H20
we can see that , HF is the limiting reagent
so
moles of KOH reacted = moles of HF added = 0.02
moles of KF formed = moles of HF added = 0.02
now
finally
moles of HF remaining = 0.02 - 0.02 = 0
moles of KOH remaining = 0.03 - 0.02 = 0.01
moles of KF = 0.02
now
KF is a basic salt because it is formed from weak acid HF and strong base KOH
so
pH is contributed by both KF and KOH
now
final volume = 300 + 100 = 400 ml
concentration = moles x 1000 / volume (ml)
[KOH] = 0.01 x 1000 / 400
[KOH] = 0.025
then
[KF] = 0.02 x 1000 / 400
[KF] = 0.05
now
KOH ---> K+ + OH-
as KOH is a strong base , 100 % dissociation
[OH-] = 0.05
now
for KF , it is a weak base
F- + H20---> HF + OH-
Kb = [HF] [OH-] / [F-]
we know that
Kb = 10-14 / Ka = 10-14 / ( 3.5 x 10-4) = 2.857 x 10-11
now
F- + H20 --> HF + OH-
using ICE table
at equilibrium
[HF] = [OH-] = y
[F-] = 0.05 - y
so
Kb = [HF] [OH-] / [F-]
2.857 x 10-11 = [y] [y] / [0.05-y]
as Kb value is very low , y value will be very low so 0.05-y ----> 0.05
2.857 x 10-11 x 0.05 = y2
y = 1.19523 x 10-6
so
[OH-] = 1.19523 x 10-6 M
now
total [OH-] = [OH-] from KOH + [OH-] from KF
so
total [OH-] = 0.025 + (1.19523 x 10-6)
total [OH-] = 0.025001195
now
p0H = -log [OH-]
pOH = -log 0.025001195
p0H = 1.6
now
pH = 14 - pOH
pH = 14 - 1.6
pH = 12.4
so
the answer is A) 12.4