Consider the following reaction between oxides of nitrogen: NO_2(g) + N_2 O(g) r
ID: 1020936 • Letter: C
Question
Consider the following reaction between oxides of nitrogen: NO_2(g) + N_2 O(g) rightarrow 3NO(g) Use data in Appendix C in the textbook to predict how AG degree for the reaction varies with increasing temperature. increases decreases Calculate delta G degree at 800 K, assuming that delta H and delta S degree do not change with temperature. Express your answer using two significant figures. delta G degree = kJ Under standard conditions is the reaction spontaneous at 800 K? yes no Calculate delta G degree at 1000 K. Is the reaction spontaneous under standard conditions at this temperature? yesExplanation / Answer
B)
Ho(NO2) = 33.18 KJ/mol
Ho(N2O) = 82.05 KJ/mol
Ho(NO) = 90.2 KJ/mol
delta Ho = 3*Ho(NO) - Ho(NO2) - Ho(N2O)
= 3*90.2 - 33.18 - 82.05
= 155.37 KJ/mol
= 155370 J/mol
So(NO2) = 240.1 J/mol-K
So(N2O) = 219.9 J/mol-K
So(NO) = 210.7 J/mol-K
delta So = 3*So(NO) - So(NO2) - So(N2O)
= 3*210.7 - 240.1 - 219.9
= 172.1 J/mol-K
delta Go = delta Ho - T*delta So
= 155370 - 800*172.1
= 17690 J
= 17.6 KJ
D)
delta Go = delta Ho - T*delta So
= 155370 - 1000*172.1
= -16730 J
= -16.73 KJ
E)
yes