Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Constants | Periodic Table Part A One molecule of ozone, O3, contains three oxyg

ID: 1025150 • Letter: C

Question

Constants | Periodic Table Part A One molecule of ozone, O3, contains three oxygen atoms. Similarly, 1 mole of ozone contains 3 moles of oxygen atoms Calculate the number of moles of aluminum, sulfur, and oxygen atoms in 6.00 moles of aluminum sulfate, Ah (SO4)3 We can use this mole ratio to create two conversion factors Express the number of moles of Al, S, and O atoms numerically, separated by commas View Available Hint(s) 1 mole O 3 moles O mole5 and 1 mole O Here's how to find the number of moles of oxygern atoms in 2 moles of ozone 342 3 moles O 6 moles O 1mole Og moles of Al, S, O- moleS SubmitPrey evious Answer Incorrect, Try Again: 6 attempts remaining

Explanation / Answer


Al2(SO4)3 ------> 2 Al+3 + 3 So4 2-

1 moles of Al2(SO4)3 contains 2 moles of Al

6 moles of Al2(SO4)3 contains 2*6 = 12 moles of Al

1 mole of Al2(SO4)3 contains 3 moles of S

6 moles of Al2(SO4)3 contains 3*6 = 18 moles of S

1 mole of Al2(SO4)3 contains 12 moles of O

6 moles of Al2(SO4)3 contains 12*6 = 72 moles of O

moles of Al,S,O = 12,18,72

Mg(ClO4)2

Mg(ClO4)2 ------> Mg+2 + 2ClO4-

1 mole of Mg(ClO4)2 contains 1 mole of Mg

2.6 moles of Mg(ClO4)2 conatins 2.6 moles of Mg

1 mole of Mg(ClO4)2 conatains 2 moles of Cl

2.6 moles of Mg(ClO4)2 contains 2.6*2 = 5.2 moless of Cl

1 mole of Mg(ClO4)2 contains 8 moles of O

2.6 moles of Mg(ClO4)2 contains 8*2.6 = 20.8 moles of O

moles of Mg,Cl,O = 2.6,5.2,20.8

Propane C3H8

1 mole of C3H8 contains 13.3 moles of C atoms

1 mole of C3H8 contains 3 moles of C atom

3 moles of C atoms present in 1 moles of C3H8

13.3 moles of Ca toms present in 1/3 * 13.3 = 4.433 moles of C3H8

1 mole of C3H8 contains 8 moles of H atoms

4.433 moles of C3H8 contains 4.433 * 8 = 35.464 moles of H atoms

total number of atoms in the sample = 35.464 + 13.3 = 48.764 moles of atoms