2. Solid lithium hydroxide (LiOH) is used in space vehicles to remove exhaled ca
ID: 1027868 • Letter: 2
Question
2. Solid lithium hydroxide (LiOH) is used in space vehicles to remove exhaled carbon dioxide (CO2). The lithium hydroxide reacts with carbon dioxide to form solid lithium carbonate (Li CO;) and liquid water. The balanced chemical equation is given by 2 LiOH(s) + CO2(g) Li2CO3(s) + H2O(l) If only 1.00 mole of LiOH is available to react with CO2, how many moles of liquid water are produced? Assume that CO2 is not limiting. a. 150 b. If 3.00 moles of Li COs are produced, how many grams of LiOH were consumed? c. How many grams of CO2 can be absorbed by 12.50 g of LiOH? Please show your work.Explanation / Answer
2 LiOH (s) + CO2 (g) ---------------------> Li2CO3 (s) + H2O (l)
a)
2 mol LiOH --------------------------> 1 mol H2O
1.00 mol LiOH -----------------------> 1 x 1 / 2 = 0.5 mol H2O
moles of H2O = 0.5
b)
2 mol LiOH -------------------> 1 mol Li2CO3
X mol LiOH --------------------> 3 mol Li2CO3
X = 2 x 3 / 1 = 6
6 mol LiOH
c)
2 LiOH --------------------------> CO2
47.9 g 44 g
12.50 g ?
mass of CO2 = 44 x 12.50 / 47.9
= 11.48 g