College, InterAmerican-CHM 1045 Spring18-MOREJON> Activities and Due Dates > HW5
ID: 1028832 • Letter: C
Question
College, InterAmerican-CHM 1045 Spring18-MOREJON> Activities and Due Dates > HW5 o 3/21/2018 07:00 AM O 47.7/503/11/2018 10:20 PM Grad Print Calculator Table Question 12 of 22 Map Sapling Learning in a constant-pressure calorimeter, 55.0 mL of 0.340 M Ba(OH)2 was added to 55.0 mL of 0.680 M HCL. The reaction the same density and specific heat as water (1.00 gmL and 4.184 Jg·°C, respectively), what is dH for this reaction (per mole of H2O produced)? Assume that the total volume is the sum of the individual volumes. caused the temperature of the solution to rise from 23.84 to 28.47 °C. If the solution has Number kJ/mol H,o Tools ×10 Previous Give Up & View Solution Check Ansrxit Hint The amount of heat released by the reaction is equal to the amount of heat absorbed by the solution. d divide it by the number of moles of HzO produced.Explanation / Answer
Q = mcT
Q = heat energy (Joules, J), m = mass of a substance (kg)
c = specific heat (units J/kgK), is a symbol meaning "the change in"
T = change in temperature (Kelvins, K)
m = 55 + 55 = 110
T = 28.47 - 23.84 = 4.63 Deg Cel
Q = 110 x 4.184 x 4.63 = 2130.91 Joules
Moles of water produced = 110 x 0.68 / 1000 = 0.0748Moles
Delta H = 2130.91 / 0.0748 x 1000 = 28.488 KJ