QUESTION 2 A student places a pinch of Mno2 and about 1g of KCIO3 in a test tube
ID: 102939 • Letter: Q
Question
QUESTION 2 A student places a pinch of Mno2 and about 1g of KCIO3 in a test tube and masses it: 20.148 g This student then goes through the experiment and masses the test tube at the end: 19.847 Which of the following statements is correct Ochlorine gas is released in this experiment and 0.004245 moles is produced oxygen gas is released in this experiment and 0.009406 moles is produced O oxygen gas is released in this experiment and 0.301 moles is produced chlorine gas is released in this experiment and 0.008491 moles is produced O oxygen gas is released in this experiment and 0.01881 moles is produced Save Al Ans it Click Sore All Answers to save all answersExplanation / Answer
Question2:
In this reaction MnO2 is a catalyst, therefore the reaction is:
2 KClO3 (s) ---> 2 KCl (s) + 3 O2 (g)
Initial mass of the test tube = 20.148 g
Final mass of the test tube = 19.847
The mass lost = oxygen gas released = 20.148 g - 19.847 g
= 0.301 g
no. of moles of O2 released = mass/mol.wt
= 0.301 g/32 g/mol
= 0.009406 mol
Therefore, the option "oxygen gas is released in this experiment and 0.009406 moles is produced"
Question3:
Moles of gas produce n1 = 0.009123 moles
Volume of gas V1= 0.1774 L
n2 = 1 mol
V2 = ?
n1/V1 = n2/V2
V2 = n2xV1/n1
= 1 moles x 0.1774 L/ 0.009123 mol
= 19.45 L
Therefore, the volume of 1 mole gas = 19.45 L/mol