Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If a 16.5 mL sample of 1.1 M solution of each of the following acids is reacted

ID: 1029667 • Letter: I

Question

If a 16.5 mL sample of 1.1 M solution of each of the following acids is reacted with 0.85 M NaOH, how many milliliters of the NaOH are required for the titration? What is the total volume (in mL) of solution at the equivalence point?

(a)16.5 mL of HCl titrated with 0.85 M NaOH

volume of NaOH ________mL

total volume_________ mL

(b)16.5 mL of H2SO4 titrated with 0.85 M NaOH

volume of NaOH ________mL

total volume ________mL

(c)16.5 mL of HC2H3O2 titrated with 0.85 M NaOH

volume of NaOH _______mL

total volume ________ mL

Explanation / Answer

a. NaOH + HCl ---------------> NaCl + H2O

   1 mole   1 mole

HCl                                           NaOH

M1 = 1.1M                               M2 = 0.85M

V1 = 16.5ml                            V2 =

n1   =1                                    n2 = `1

      M1V1/n1        =     M2V2/n2

         V2              =    M1v1n2/M2n1

                            = 1.1*16.5*1/0.85*1   = 21.35 ml

The volume of NaOH = 21.35ml

total volume            = 16.5 +21.35   = 37.85ml

b. H2So4   + 2NaOH -------------> Na2So4 + 2H2O

    1 mole     2 moles

H2So4                                                         NaOH

M1 = 1.1M                                                   M2 = 0.85M

V1   = 16.5ml                                                V2 =

n1 = 1                                                         n2 = 2

            M1V1/n1     =    M2V2/n2

                 V2         =   M1V1n2/M2n1

                              = 1.1*16.5*2/0.85*1 = 42.7 ml

volume of NaOH = 42.7ml

total volume        = 16.5 + 42.7 = 59.2ml

c.

    HC2H3O2 + NaOH --------------> NaC2H3O2 + H2O

    1 moles          1mole

HC2H3O2                                                                NaOH

M1 = 1.1M                                                   M2 = 0.85M

V1   = 16.5ml                                                V2 =

n1 = 1                                                         n2 = 1

            M1V1/n1     =    M2V2/n2

                 V2         = M1V1n2/M2n1

                              = 1.1*16.5*1/0.85*1   = 21.35ml

The volume of NaOH = 21.35ml

total volume                = 16.5 + 21.35   = 37.85ml