Constants | Periodic Table Part A When species combine to produce a coordination
ID: 1031886 • Letter: C
Question
Constants | Periodic Table Part A When species combine to produce a coordination complex, the equilibrium constant for the reaction is The average human body contains 5.40 L of blood with a Fe2+ concentration of 1.90x10-5 M. If a person ingests 12.0 mL of 13.0 mMNaCN, what percentage of iron(lI) in the blood would be sequestered by the cyanide ion? called is the formation constant, Kf For example, the iron(I) ion, Fe2+, can combine Fe(CN)&1- according to the equation Fe2 (aq) +6CN (a)Fe(CN)1(aq) with the cyanide ion, CN, to form the complex Express the percentage numerically View Available Hint(s) where Kf4.21 x 1045 This reaction is what makes cyanide so toxic to human beings and other animals. The cyanide ion binds to the iron that red blood cells use to carry oxygen around the body, thus interfering with the blood's ability to deliver oxygen to the tissues. It is this toxicity that has made the use of cyanide in gold mining controversial. Most states now ban the use of cyanide in leaching gold out of low-grade ore % Fe2+ SubmitExplanation / Answer
Answer is 25.34% Fe2+
Explanation:
moles Fe2+ = 5.40 L x 1.90 x 10^-5 M= 1.026 x 10^-4
moles CN- = 12.00 x 10^-3 L x 0.0130 M= 0.000156
Fe2+ + 6 CN- = Fe(CN)6 4-
moles Fe2+ sequestered = 0.000156/6=0.0000260
% = 0.0000260 x 100/ 1.026 x 10^-4=25.34