In a chemical reaction, exactly 2 mol of substance A react to produce exactly 3
ID: 1032414 • Letter: I
Question
In a chemical reaction, exactly 2 mol of substance A react to produce exactly 3 mol of substance B. 2A 3B How many molecules of substance B are produced when 26.6 g of substance A reacts? The molar mass of substance A is 24.1 g/mol. Step 1: Convert the mass of A to moles. Number mol A Step 2 Convert the number of moles of A to the number of moles of B. Number mol B Step 3 Convert the number of moles of B to molecules of B Number molecules of B O Previous G.ve Up & Vime Solution (2) Check Answer 0 Next ExitExplanation / Answer
step 1: number of moles of A = mass of A / molar mass of A
number of moles of A = 26.6 g / 24.1 g/mol = 1.10 mol
step 2: from the balanced equation we can say that
2 mole of A produces 3 mole of B so
1.10 mole of A will produce
= 1.10 mole of A *(3 mole of B / 2 mole of A)
= 1.65 mole of B
Therefore, number of moles of B = 1.65
step 3:
1 mole of B = 6.023*10^23 molecules so
1.65 mole of B = 9.94*10^23 molecules
so the number of molecules of B = 9.94*10^23