MW: 31.00 What mass of H,O will be formed by reaction of 2.55g of CH,NH, with 10
ID: 1034479 • Letter: M
Question
MW: 31.00 What mass of H,O will be formed by reaction of 2.55g of CH,NH, with 10.0g of HNO? a 3.21 g b 3.38 c? 0.683 g d. 1.58 g 63.02 6.01 44.0 18.02 Which one of the following formula-name combinations is NOT correct? a HCrOs Hydrochromic acid b. CoP CobaltII) Phosphide c. HCN Hydrocyanic acid d. N,04 Dinitrogen tetraoxide What is the name of Pb(Cr20)2 a. Leadll) dichromate b. Lead(IV) chromate c-Lead(IV) dichromate d. Lead dichromate What is the name of this acid? H,S,0,(aq)? a Thiosulfuric acid b. Thiosulfurous acid c. Hydrogen thiosulfate d. hydrogen thiosulfiteExplanation / Answer
Answer 1.
Moles of CH3NH2 = 2.55/31.06 = 82.1 millimoles
Moles of HNO3 = 10/63.02 = 158.68 millimoles
SInce 6 moles of CH3NH2 requires 11 moles of HNO3,
82.1 millimoles of CH3NH2 will require = 11/6 * 82.1 = 150.52 millimoles.
From 6 moles forms 13 moles or 234.26 gram of H2O,
82.1 millimoles will form mass of H2O = 3.2054 grams or 3.21g.
Option A.
Answer 2.
H2CrO4 is Chromic Acid.
N2O4 is Dinitrogen Tetroxide.
Answer 3.
Lead (IV) Dichromate
Answer 4.
b. Thiosulfurous acid.