Part 1: Preparation of Benzoic Acid Amounts of reagents KMnO 4 = 9.14g Benzyl al
ID: 1034753 • Letter: P
Question
Part 1: Preparation of Benzoic Acid
Amounts of reagents
KMnO4 = 9.14g
Benzyl alcohol = 4ml
3M H2?SO4 ? = 150ml
mass of crude benzoic acid crystals formed = 2.757g
A) Calculate the limiting reagent, proving which of the three reagents is limiting (write the chemical equation here as well)
B) Calculate the % yield of the benzoic acid.
C) Create a table showing the theoretical, actual and % yield of the benzoic acid prepared.
Part 2: Analysis of benzoic acid
Table 1: Melting Point Data
Sample Melting point, Trial 1 Melting point, Trial 2
Benzoic Acid Standard 122.8 122.5
Prepared Benoic Acid 121.3 121.5
Literature Value 122?oC
Table 2: Benzoic Acid Titration data using 0.1036M NaOH
Trial 1 Trial 2 Trial 3
Mass of benzoic acid 0.5375g 0.5727g 0.4451g
Final burette reading 38.2ml 39.02ml 30.02ml
Initial burette reading 2.56ml 0.20ml 1.04ml
Volume NaOH used 35.64ml 58.82ml 28.98ml
A) Create a table showing the melting points of the benzoic acid samples, include a literature value with reference
B) What reasons could there be that the literature value and experimental value differ?
C) Calculate the % purity of each benzoic acid sample which was titrated. And create a table showing your results.
Explanation / Answer
Part 1: Preparation of Benzoic Acid from Benzyl alcohol on oxidation with acidified KMnO4 reagent-
The balanced equation for oxidation rxn is :
3 C6H5CH2OH +4KMnO4 ----->3 C6H5COOH +4 MnO2 + H2O +4KOH
calculation of mol of reagents:
mol KMnO4 = mass/molar mas=9.14g/158.034g/mol=0.0578 mol
Benzyl alcohol = 4ml
density=1.044g/ml
So, mass of benzyl alcohol=1.044g/ml *4ml=4.176g
mol of benzyl alcohol=4.176g/108.14g/mol=0.0386 mol
mol of 3M H2?SO4 = 150ml*3mol/L=0.150L*3mol/L=0.45mol
A) mol of KMnO4 required to react with given mol of benzyl alcohol=3/4*mol of benzyl alcohol=3/4*0.0386mol=0.0289 mol <<< actual KMnO4 added
Thus, benzyl alcohol is lesser in amount and thuslimiting reactant
B) % yield of benzoic acid=(mass of benzoic acid/theoretical yield of benzoic acid)*100
theoretical yield of benzoic acid=mol of benzyl alcohol
So ,mass of benzoic yield=0.0386 mol*molar mass of benzoic acid=0.0386 mol*(122.12g/mol)=4.714 g
% yield of benzoic acid=(2.757g/4.714 g)*100=58.5%
C)
theoretical yield 4.714g actual yield 2.757g %yield 58.5%