Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Should a precipitation of Pb(IO 3 ) 2 (s) form when 55.0 ml of 0.0450 M Pb(NO 3

ID: 1036314 • Letter: S

Question

Should a precipitation of Pb(IO3)2(s) form when 55.0 ml of 0.0450 M Pb(NO3)2 (aq) solution is added to 48.0 ml of 0.215 M NaIO3(aq) solution? Assume that at the temperature at which the experiment is performed, Ksp of Pb(IO3)2(s) is 2.8 x 10-13 .   All work must be shown- a guess is not sufficient!

Should a precipitation of Pb(IO3)2(s) form when 55.0 ml of 0.0450 M Pb(NO3)2 (aq) solution is added to 48.0 ml of 0.215 M NaIOs(aq) solution? Assume that at the temperature at which the experiment is performed, Ksp of Pb(IOs)2(s) is 2.8 x 10 All work must be shown- a guess is not sufficient! aud which the experiment is

Explanation / Answer

Pb+2 concentration = millimoles / total volume

                                = 55 x 0.0450 / (55 + 48)

                               = 0.0240 M

IO3- concentration = millimoles / total volume

                             = 48 x 0.215 / (55 + 48)

                              = 0.100 M

Q = [Pb+2] [IO3-]^2

Q = (0.0240) (0.100)^2

Q   = 2.41 x 10^-4

Q > Ksp . so the precipitate will form