Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brand name of commercial bleach: Clorox Density of commercial bleach: 1.09g/mol

ID: 1037017 • Letter: B

Question

Brand name of commercial bleach: Clorox Density of commercial bleach: 1.09g/mol ? Volume of commercial bleach diluted to 50 mL: 5mL ? ? Molarity of Na2S2O3 Solution: 0.15M Volume of diluted bleaching solution titrated 10mL Final buret level: 26.7mL Initial buret level: 20.5mL Volume of Na2S2O3 6.2mL

Calculations: 1. The number of moles of S2O32- required for the titration. 2. The number of moles of I2 produced in the titration mixture. 3. The number of moles of OCl- present in the titrated diluted bleaching solution. 4. The mass of NaOCl present in the titrated diluted bleaching solution. 5. The volume of bleaching solution titrated. 6. The mass of the bleaching solution titrated. 7. The percent NaOCl in your bleaching solution. 8. The mean percent NaOCl in your commercial bleaching solution. Please please help! Super stuck

Explanation / Answer

1.

MOLARITY OF  Na2S2O3 Solution(M1 )=?

VOLUME OF  Na2S2O3 Solution(V1)=6.2 ml

MOLARITY OF BLECH(M2)=0.15M

VOLUME OF BLEACH(V2)=10 ml

for a titration reaction

M1V1=M2V2

M*6.2 ml=10ml *0.15M

M=10ml*0,15M/6.2ml

M=0.241 M

MOLARITYOF Na2S2O3 Solution: =NUMBER OF MOLES OF SOLUTE Na2S2O3 /VOLUME OF SOLUTION

HERE MOLARITY=0.241M

VOLUME OF SOLUTION=50ml

NUMBER OF MOLES OF SOLUTE Na2S2O3 =0.241M*50ml

CHANGE FROM MILI-LITRE TO LITRE =12.05 /1000 LITRE

.01205 GRAM