Need help with #2 and #3 please. CALCULATIONS FROM PROCEDURE (Show your work!) G
ID: 1038973 • Letter: N
Question
Need help with #2 and #3 please.
CALCULATIONS FROM PROCEDURE (Show your work!) Given the molecular formula for sucrose (C12H22011), determine the molar mass (molecular weight) in grams/mole 1. Molecular mass 342.3 g (342.3 g/mol)/6.022 x 1023 molecules)/ mole 5.68 x 10-22 g 2. Calculate the number of moles of sucrose needed to make 100.0 mL of a 0.100 M solution 3. Assuming that the Kool-Aid® powder is almost all sugar (so mass of powder mass of sucrose), calculate the mass of powder needed to make the solution in #2. PASTE PHOTO OF YOUR SET OF DILUTED SOLUTIONS BELOWExplanation / Answer
2)
molarity of sucrose solution = 0.1 M = 0.1 mol / L
volume of sucrose solution = 100 ml = 0.1 L
so
moles of sucrose = 0.1 L x 0.1 mol / L
moles of sucrose = 0.01 mol
so
0.01 moles of sucrose are needed
3)
mass of sucrose needed = 0.01 mol x 342.3 g/mol = 3.423 g
so
3.423 grams of Kool-Aid powder is needed