please help me question 4 concentration of all substances when new equilibrium i
ID: 1039653 • Letter: P
Question
please help me question 4
concentration of all substances when new equilibrium is established. Question 4: The product solubility K) of Cas(POsh is 2xlo- at 25°C Calculate the solubility of this substance. Mix 150 ml of CaCl: 10-'M and 250 ml of NasPO, 10-M. is there the precipitate and how much? Question 5: The amount of heat will be released or absorbed when dissolve I mol of CuS0 1 mol of Cuso, H0 and 1 mol of CuSO, 5H:0 in 800 mol water are -15.90-9.33 and 2.80 kcal. respectively. Calculate enthalpy change of below processes CuSO,H20 (1) CuSO CuSO,H2O Cuso, ? ? ? CuS04-5H3O Cuso, 5H3O (2) 3)Explanation / Answer
4.
(a)
Solubility equaion is,
Ca3(PO4)2 (s) = 3 Ca2+ (aq.) + 2 PO42- (aq.)
S 3S 2S
Ksp = [Ca2+]3[PO42-]2
2 * 10-33 = (3S)3(2S)2
2 * 10-33 = 27 * S3 * 4 * S2
S5 = 1.85 * 10-35
S = (1.85 * 10-35)(1/5)
S = Solubility of Ca3(PO4)2 = 1.13 * 10-7 M
(b)
Molarity of Ca2+ = 10-3 * 150 / (150 + 250) = 0.000375 M
Molarity of PO43- = 10-2 * 250 / (150 + 250) = 0.00625 M
NOW,
Qsp = [Ca2+]3[PO42-]2
Qsp = (0.000375)3(0.00625)2
Qsp = 2.06 * 10-15
Since Qsp > Ksp, precipitation occurrs.