For the purposes of this question, ?? and ?? are equal g Policy can be ngs f the
ID: 1040208 • Letter: F
Question
For the purposes of this question, ?? and ?? are equal g Policy can be ngs f the Part work Part B An ideal gaseous reaction (which is a hypothetical gaseous reaction that conforms to the laws governing gas behavior) occurs at a constant pressure of 40 0 atm and releases 662 k.J of heat, Before the reaction, Jhe volume of the system was 840 L Ater the reaction, the volume of the system was 3.00 L 1 of 2 ym was 8 . Calculate the total internal energy change. ??/n klojoules Express your answer with the appropriate units. View Available Hintis) gs AE- Value Units NG 633 PM nctions versus path functions MacBook Pro 8 9 0 6 7 5Explanation / Answer
work = P * (V2 - V1) = 40.0 * (3.00 - 8.40 ) = - 216 L-atm = - 216 * 101.33 = - 21887.3 J
dq = 66.2 KJ = 66200 J
we know,
dq = dE + W
- 66200 = dE - 21887.3
dE = 44312.7 J = 44.31 KJ
so total internal energy change = 44.31 KJ