Course Contents Set 28: Electrochemistry half reactions + O TimerNotes Evaluate
ID: 1040541 • Letter: C
Question
Course Contents Set 28: Electrochemistry half reactions + O TimerNotes Evaluate Feedback PrintI Iron(II) ion, reacts with permanganate lon, in acidic solution to produce ironkil) on and manganesel lI) ion If exactly 30.0 mL of an Fe2 solution? solution is required to react completely with 35.0 ml of a 0.0550 M permanganate solution, what is the molarity bi the Fe? (Number only) Submit Answer Tries 1/12 Previous Tries Threaded Vies Chronological View Other ViewS Export NEW Ellen Mitchell Reply (Thu Apr 5 04:38:59 pm 2018 (EDT)) You will first need to balance this REDOx reaction before you can solve the stolchiometry problem. You do not need a completely balanced reaction when you begin. Just write out the reactant specles given > product species given. The H and O will balance once you add your H20 and H+ in the balancing process Your text book p. 177 (4th ed. Tro) shows the hierarchy of assigning oxidation states, most of these are intuitive based on our knowledge of all I ions form + 1 lons and so on even make the list so when looking to assign oxidation numbers of a compound with C and O, Assign 02- and then whatever C must be. However, it is useful to note that the precedence of oxidation states of 02-C where C? does notExplanation / Answer
Fe+2(aq) + MnO4-(aq) -------------- Fe+3(aq) + Mn+2(aq)
The balanced equation is
5 Fe+2(aq) + MnO4-(aq) + 8 H+(aq) -------------- 5 Fe+3(aq) + Mn+2(aq) + 4 H2O(l)
5 mole 1 mole
Fe+2 MnO4-
M1= M2 = 0.0550M
V1= 30.0ml V2= 35.0ml
n1= 5 mole n2= 1 mole ( number of moles are getting from the balanced equation)
M1V1/n1= M2V2/n2
M1x30.0/5 = 0.0550x35.0/1
M1 = 0.3208M
Molarity of Fe+2 ion = 0.321M