For the given generic reaction, the concentration of A and the amount of time th
ID: 1040972 • Letter: F
Question
For the given generic reaction, the concentration of A and the amount of time that is required to decrease the concentration to one-half of the initial concentration, t1/2, are directly proportional. Therefore, a decrease in the concentration of A shows a proportional decrease in the half-life, t1/2. A?products
What is the order of this reaction?
1
2
0
If the initial concentration of A is 0.501 M, and the rate constant for this reaction is 0.0301 M·s?1 at 400 ?C, what is the half-life of this reaction?
Explanation / Answer
1)
half life is proportional to [A]o for 0 order reaction
t1/2 = [A]o/(2*k)
So, this is 0 order reaction
Answer: 0
2)
Given:
k = 0.0301 M/s
use relation between rate constant and half life of 0 order reaction
t1/2 = [A]o/(2*k)
= 0.501/(2*3.01*10^-2)
= 8.322 s
Answer: 8.32 s