Can someone please assist? Both part A and B. I promise to rate and give a like!
ID: 1043966 • Letter: C
Question
Can someone please assist? Both part A and B.
I promise to rate and give a like!
Thanks in advance!
Explanation / Answer
1. Here Here initial pressure (p1) is 760 mmHg initial Volume (v1) is 5 L initial temperature (t1) is 20 degree C i.e 293 K
Final pressure (p2) is 76 mmHg final Volume (v2) is to be known and final temperature (t2) is -50 degree C i.e 223 K
Hence by using p1v1/t1 = p2v2/t2 we can get final Volume
760*5/293 = 76*v2/223
v2 = 50*293/223
v2 = 65.7 litres
2.
Here initial pressure (p1) is 365 mmHg initial Volume (v1) is 4 L initial temperature (t1) is 20 degree C i.e 293 K
Final pressure (p2) is to be known final Volume (v2) is 2.70 L and final temperature (t2) is 40 degree C i.e 313 K
Hence by using p1v1/t1 = p2v2/t2 we can get final pressure
365*4/293 = p2*2.7/313
p2= 1460*313/293*2.7
p2 = 577.65 mmHg