3. (3 pts) Calculate the solubility (concentration) of hydrogen peroxide, H202,
ID: 1044173 • Letter: 3
Question
3. (3 pts) Calculate the solubility (concentration) of hydrogen peroxide, H202, in a raindrop for typical clean-air conditions, assuming that PH202-0.1 x109 atm and the Henry's law constant, KH 7.4 x 104 mol L-1 atm 4. (3 pts) Calculate the solubility of lead(II) carbonate, PbCOs (Ksp 1.5 x 1013 in water, assuming that all other reactions are negligible 5. (6 pts) What is the source of most of the carbonate ion (CO,) in natural waters? What name is given to waters that are exposed to this source?Explanation / Answer
3)
henry's constant KH = 7.4 x 10^4 mol L- atm-1
PH2O2 = 0.1 x 10^-9 atm
solubility = KH x PH2O2
= 7.4 x 10^4 x 0.1 x 10^-9
= 7.4 x 10^-6 mol / L
solubility = 7.4 x 10^-6 M
4)
PbCO3 ---------------> Pb+2 + CO32-
S S
Ksp = [Pb+2][CO32-]
1.5 x 10^-13 = S^2
S = 3.87 x 10^-7
solubility = 3.87 x 10^-7 M