A. Preparation of a Calibration Curve. Initial [Cron .0024 Volume of 0.0024 M K
ID: 1046564 • Letter: A
Question
A. Preparation of a Calibration Curve. Initial [Cron .0024 Volume of 0.0024 M K CrosTotal Volume CrO1 in solution Absorbance 1. ImL 2. 2mL 3. 3mL 4.4mL 5. 5mL 100mL 100mL 100mL 100mL 100mL 2.4x10-s 4.8x10-S 7.2x10-5 9.6x10- 1.2x10 0.02 0.04 0.06 0.09 0.14 asorbance 0.16 0.34 0.12 0.1 0.08 0.06 0.04 0.02 y 1208.3 LADE-04 B. Determination of the Solubility-Product Constant Write the KsR expression of Ag CrO List the theoretical value of the Ksp of Ag.CrO [As]2[CrO4] Chart Area 1.12x10-12 Ag'T 7.68x10-+ Absorbance ICro1 3.84x10 Kse of Ag:CrO 0.32 2x3.84x 10-4 | [7.68x-4]2[3.84x-4] 2.26x10-10 0.33 3.96x102x3.96x10-2113 2.48x10-10 Average Kan (show calculations) Calculate the percentage error in you experimentally determined value for KExplanation / Answer
from part 1)
Average Ksp=(Ksp1+Ksp2)/2=((2.26*10^-10)+(2.48*10^-10))/2=2.37*10^-10
Percentage error=(difference between experimental and theoretical value)/theoretical value *100
=((2.37*10^-10)-(1.12*10^-12))/(1.12*10^-12) *100=210.607*10^2 %
Post lab
Q1) if [Ag+]=0.0024M (limiting reactant)
[CrO42-]=0.004M(excess reactant)
Ag2CrO4 (s) <--->2Ag+ (aq) +CrO42-(aq)
then [Ag+] at equilibrium <<<2[CrO42-] that will decrease the amount of CrO42- at equilibrium. thus, Ksp will be much lesser.
Ksp =[Ag+]^2 [CrO42-]
Q2) If cuvette is dirty ,then Absorbance will be less so will be the concentration of Chromate ion that is proportional to the value of Absorbance.
Abs=el*[CrO42-]
So [Ag+]=2[CrO42-] will also be lesser
Ksp will again have a small value
Q3)Ksp=2.37*10^-10=[Ag+]^2 [CrO42-]
Let [CrO42-]=S,[Ag+]=2S
2.37*10^-10=(2S)^2*S=4S^3
S=3.898*10^-4 mol/L
V=10ml=0.010L
Solubility=0.010L*(3.898*10^-4 mol/L)=3.898*10^-4 mol
Mass of Ag2CrO4=3.898*10^-4 mol*molar mass=(3.898*10^-4 mol)*331.73g//mol=0.129g=129mg