All please. d. (a) Write a balanced equation for the complete combustion of C,Ho
ID: 104957 • Letter: A
Question
All please.
d. (a) Write a balanced equation for the complete combustion of C,Hog) (b) How many grams of carbon dioxide are produced from the combustion of 225 g of CH according to the equation in (a)? a balanced equation for the complete neutralization of solid H,CO, with aqueous sodium hydroxide (b) How many mL of 0.125 M NaOH are needed for the neutralization of 0.250 g of H,C,o according to the equation in (a)? 6. How many mL of 0.25 M HCI would you measure out to be diluted if you were preparing 1.00 L of 0.040 M HCI?Explanation / Answer
4.
a) C3H6(g) + O2(g) ---------------- 3 CO2(g) +3 H2O(l)
2 C3H6(g) + 9 O2(g) -------------- 6 CO2(g) + 6 H2O(l) this is balanced equation.
b) 2 mole 6 mole
molar mass of C3H6 = 42 gram/mole
molar mass of CO2 = 44 gram/mole
According to equation
2x 42 grams of C3H6 produces = 6x44 grams of CO2
225 grams of C3H6 produces = ?
= 6x44x225/2x42 = 707.14 grams of CO2
mass of CO2 produced = 707.14 grams
5.
a) H2C2O4 (aq) + NaOH (aq)--------------------- NaHC2O4(aq) + H2O(l)
b). H2C2O4 (aq) + NaOH (aq)--------------------- NaHC2O4(aq) + H2O(l)
1mole 1 mole
mass of H2C2O4 = 0.250 gram
molar mass of H2C2O4 = 60 gram/mole
number of moles of H2C2O4 = 0.250/60 = 0-.00417 mole
according to equation
1 mole of H2C2O4 = 1 mole of NaOH
0.00417 mole of H2C2O4 = 0.00417 mole of NaOH
number of moles of NaOH= 0.00417 mole
Molarity = 0.125M
Molarity = number of moles/volume in L
Volume in L = number of moles/molarity = 0.00417/0.125 = 0.03336 L
volume of NaOH= 33.36 mL
6) for dilution
M1V1 = M2V2
0.25xV1 = 0.040x 1.0
V1 = 0.16L
V1 = 160 ml
Volume of HCl = 160ml.