6. Crols) +3 CC, (I) 2 CrCh(s) + 3 COC12 (aa) In one process, 124 g of Cr,0, rea
ID: 105055 • Letter: 6
Question
6. Crols) +3 CC, (I) 2 CrCh(s) + 3 COC12 (aa) In one process, 124 g of Cr,0, reacted with 601 g of CCl (a) Calculate the mass (in grams) of Crcl, formed (theor (b) How much re yield of CrCl) excess reagent (in grams) is left at the end of the reaction? 7. Industrially, Vanadium metal, which is used in steel alloys, can be obtained by reacting vanadium (V) oxide with Ca at high temperatures: In one process 6.54 x 10' g of Ca react with 4.96 x 10' g of V,O, (a) Calculate the theoretical yield of Ca0Explanation / Answer
Balanced equation:
5 Ca + V2O5 = 5 CaO + 2 V
Reaction type: single replacement
Moles of Ca = 6540 / 40.047 = 163.181 Moles
Moles of V2O5 = 4960 / 181.88 = 27.27 Moles
Limiting reagent is V2O5
Moles of CaO produced = 136.35 Moles
Thoretical yield of CaO produced = 136.35 x 56.07 = 7646.35 gm
Percentage yield = acutal yield x 100 / Thoretical yield = 403 x 100 / 7646.35 = 5.27 %