The commercial production of phosphoric acid, H_3PO_4, can be represented by the
ID: 1052893 • Letter: T
Question
The commercial production of phosphoric acid, H_3PO_4, can be represented by the equation The molar mass for each reactant is shown below the reactant, and the mass of each reactant for this problem is given above. Which substance is the limiting reactant? O_2 C Ca_3(PO_4)_2 SiO_2 H_2O SO_2 reacts with H_2S as follows: 2H_2S + SO_2 rightarrow 3S + 2H_2O When 7.50 g of H_2S reacts with 12.75 g of SO_2, which statement applies? 10.6 g of sulfur is formed. 0.0215 mol of H_2S remains. 1.13 g of H_2S remains. 6.38 g of sulfur is formed. SO_2 is the limiting reagent. One step in the isolation of pure rhodium metal (Rh) is the precipitation of rhodium(III) hydroxide from a solution containing rhodium(III) sulfate according to the following balanced chemical equation: Rh_2(SO_4)_3(aq) + 6NaOH(aq) rightarrow 2Rh(OH)_3 (s) + 3Na_2SO_4(aq) What is the theoretical yield of rhodium(III) hydroxide from the reaction of 0.530 g of rhodium(III) sulfate with 0.404 g of sodium hydroxide? 0.518 g 0.404 g 0.330 g 0.165 g 0.934 gExplanation / Answer
let us find the moles of each reactant
Ca3(PO4)2 = 1600/310 = 5.16
SiO2 = 290/60.1 = 4.83
C = 306/12 = 25.5
O2 = 1150/32 = 36
H2O = 290/18 = 16
divide each by their coeefecient in the given equation
Ca3(PO4)2 = 5.16/1 = 5.16
SiO2 = 4.83/3 = 1.61
C = 25.5/5= 5.1
O2 = 36/5 = 7.2
H2O = 16/3 = 5.3
clealry SiO2 is present in least proportional hence this is limiting reagent
Answer: D
I am allowed to answer only 1 question at a time