Consider the following equilibrium: Cu2+ + 4NH3 Cu(NH3)42+ (Kf = 4.8e+12) A solu
ID: 1053418 • Letter: C
Question
Consider the following equilibrium: Cu2+ + 4NH3 Cu(NH3)42+ (Kf = 4.8e+12)
A solution is made by mixing 19.0 mL of 1.30 M CuSO4 and 1.50 L of 0.330 M NH3. Assume additive volumes to answer the following questions. Give all answers to three sig figs.
a) What is the concentration of NH3 in the resulting solution?
[NH3] = ______ M
b) What is the concentration of Cu(NH3)42+ in the resulting solution?
[Cu(NH3)42+] = ______M
c) What is the concentration of Cu2+ in the resulting solution?
[Cu2+] = ______M
Explanation / Answer
Let us initial concentration
0.019 L x 1.3 M = 0.0247 mol CuSO4 or [Cu2+]
1.5 L x 0.33 M = 0.495 mol NH3
Draw ICE Table
Concentration of NH3
[NH3]/ total volume
0.3962 mol / 1.519L = 0.2608 M
Concentration of Cu(NH3)42+
0.0247 / 1.519 = 0.016260 M
Kf = [products] / [reactants]
Kf = Cu(NH3)42+ / Cu2+ x NH3
Now, find Cu2+
Cu2+ = 0.016260 / 4.8 x 1012 (0.2608)4
Cu2+ = 0.7322 x 10-12 M
Cu2+ NH3 Cu(NH3)42+ Initial 0.0247 0.495 0 Change 0.0247 0.0988 0.0247 Equi 0 0.3962 0.0247