A sample of 25.00 mL of HCl(aq) was mixed with 25.00 mL of KOH(aq) of the same c
ID: 1053460 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Let the number of moles of HCl solution added = m
Since both are strong acid and base, moles of HCl = moles of NaOH
amount of heat released = 56.02 *10^3 *m J
Heat absorbed by the calorimeter is negligible as the heat capacity of calorimeter is assumed to be negligible. So, the heat released due to the neutralization reaction will be used to increase the temperature of the water.
Total volume of the water (solution) = 25 + 25 = 50 mL
Since density of water 1gm/ mL, So, 50mL water = 50 gm water.
heat absorbed by the water = 50 gm * 4.18 J/gm/oC *(26.60-25)
50 gm * 4.18 J/gm/oC *(26.60-25) = 56.02 *10^3 *m J
or, m =5.969*10^-3 moles
25 mL solution contain 5.969*10^-3 moles of acid. Molarity of acid = 5.969*10^-3 moles*1000/25 mL
= 0.238 moles/L = 0.24 M