Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Can you please help me with this guys? Thanks Date PLEASE PRINT Alphabetical Ord

ID: 1054075 • Letter: C

Question

Can you please help me with this guys?
Thanks Date PLEASE PRINT Alphabetical Order by Your Problem (3 points) Last name 1. A Latex balloon has an inflated volume of 4.0 L. What mass of hydrogen gas is required to fill the baloon at 25oC and 1 atm pressure? MUST SHOW WORK BELOW FOR ANY CREDIT Answwer below (correct sig fig.) g(H) 2, what mass of air (average molar mass = 29.0) would it take to fill the same baloon to the same volume at the same temperature and pressure? [EASY PROBLEM] MUST SHOW WORK BELOW FOR ANY CREDIT Answwer below (correct sig fig.) g(air) (ASIDE: The difference, ans#2-ans#1 is the mass the balloon can lift. You would need to subtract the mass of the baloon from this difference to determine what mass the balloon could lift.) 3. Suppose 6.00 g of ammonia and 6.00 liters of nitrogen (IV) oxide are reacted to completion. What volume of nitrogen will form in the reaction is carried out at 730 Torr and 350C? MUST SHOW WORK BELOW FOR ANY CREDIT Answwer below (correct sig fig.) 8 NH3 (g) 6 NO2(g) 7 N2(g) 12 H20 (g) g(He)

Explanation / Answer

1. V = 4.0L

T = 298K

P = 1atm

R = 0.082LatmK-1mol-1

PV = nRT

n = PV/RT = 1atm x 4.0L/0.082LatmK-1mol-1 x 298K = 0.1635 mol

m = 2 g/mol

n = 0.1635 mol x 2 g/mol =0.327 g

2. m = 28 g/mol (mass of air)

n = 0.1635 mol x 29 g/mol = 4.741 g

Mass the baloon can lift = 4.741 - 0.327 = 4.414 g

3. 8NH3 + 6NO2 ------------> 7N2 + 12H2O

8 mole of NH3 reacts with 6 moles of NO2 to give 7 moles of N2

1 mole of NH3 reacts with 0.75 moles of NO2 to gives 0.875 moles of N2

mass of NH3 = 6g = 6g / 17gmol-1 = 0.352 mol

0.352 of NH3 reacts with 0.264 moles NO2 to give 0.308 moles of N2

n = 0.308 mol

T = 35 + 273 = 308K

P = 730 torr = 730/760 = 0.96 atm

R = 0.082LatmK-1mol-1

PV = nRT

V = nRT/P = 0.308 mol x 0.082LatmK-1mol-1 x 308 K / 0.96atm = 8.10 L

Volume of N2 produced is 8.10 L