A very flexible helium-filled balloon is released from the ground into the air a
ID: 1055800 • Letter: A
Question
A very flexible helium-filled balloon is released from the ground into the air at 20 degree C. The initial volume of the balloon is 5.00 L, and the pressure is 760. mmHg. The balloon ascends to an altitude of 20 km, where the pressure is 76.0 mmHg and the temperature is -50 degree C. What is the new volume, V_2, of the balloon in liters, assuming it doesn't break or leak? Express your answer numerically in liters. V_2 = Consider 4.00 L of a gas at 365 mmHg and 20 degree C. If the container is compressor to 2.00 L and the temperature is increased to 34 degree C, what is the new pressure, P_2 inside the container? Assume no change in the amount of gas inside the cylinder. Express the pressure numerically in millimeters of mercury. P_2 =Explanation / Answer
A
T = 20C = 293 K
V = 5 L
P = 760 mm Hg
P2 = 76 mm HG
T 2 = -50°C = 223 K
find V2
P1V1/T 1= P2V2/T2
V2 = P1/P2*V1*T2/T1
V2 = (760/76)(223/293)*5 = 38.05 L
PART B
P1V1/T1 = P2V2/T2
P2 = P1*(V1/V2)(T2/T1)
P2 = (365)(4/2)*(34+273)/(20+273)
P2 = 764.88 mm Hg