In your lab you are studying the kinetics of the degradation of a pain killer in
ID: 1057292 • Letter: I
Question
In your lab you are studying the kinetics of the degradation of a pain killer in the human liver. You are monitoring the concentration of the pain killer over a period of time. The initial concentration of the pain killer in your experiment was 1.53 M. After 11.10 hours the concentration was found to be 0.7650 M. In another 22.19 hours the concentration was found to be 0.3825 M (t = 33.29 hours overall). If another experiment were set up where the initial concentration of the pain killer was 0, 307 M, how long would it take for the pain killer concentration to reach 0.0221 M?Explanation / Answer
[A]0 = 1.53 , t1 = 0
t2 = 11.1 --> [A] = 0.7650
t3 = (22.19 +11.1) = 33.29 --> [A]3 = 0.3825
find time required for [A]4 = 0.0221
So..
assume this is first order so:
K from graphj --> 0.0402
so
Rate = K[A]
solved
ln(A) = ln(A0) - kt
find t for
ln(0.3825) = ln(1.53) - 0.0402 * t
t = -(ln(0.3825)- ln(1.53) ) /(0.0402) = 34.484 hours (from initial time)
34.484 -33.29 = 1.194h after third point