Question
how do I do question 8. I keep on getting the wrong answer.
7.8 wave- the frequency of lighu having a wave- Whal s is the wavelength length of 456 nm? (b) What (in nanometers) of rad having a frequency of 2,45 x Hz? his is the type of radiation used in 10 microwave ovens is 7.9 average distance between Mars and Earth The about 1.3 x 10 miles. How long would it take TV pictures uransmitted from the Viking space vehicle on Mars' surfacc to reach Earth? (1 mile 61 km.) 7.10 How many minutos would it take a radio wave to travel from the planet Venus to Earth? (Average dis- Lance from Venus to Earth is 28 million miles.) Th
Explanation / Answer
a)
WL = 456 nm --> 456*10^-9 m
WL = c/v
v = c/WL = (3*10^8) / (456*10^-9) = 6.57*10^14 Hz
b)
WL for v = 2.45*10^9 Hz
Wl = c/v
WL = (2.45*190^9)/(3*10^8) = 8.16 meter