In a certain experiment, magnesium boride (Mg_3B_2) reacted with acid to form a
ID: 1062757 • Letter: I
Question
In a certain experiment, magnesium boride (Mg_3B_2) reacted with acid to form a mixture of four boron hydrides (B_x H_y), three as liquids (labeled I, II, and III) and one as a gas (IV). When a 0.1000-g sample of each liquid was transferred to an evacuated 750.0-mL container and volatilized at 70.00 degree C, sample I had a pressure of 0.05951 atm; sample II, 0.07045 atm; and sample III, 0.05767 atm. What is the molar mass of each liquid? Boron is 85.63% by mass in sample I, 81.10% in II, and 82.98% in III. What is the molecular formula of each sample? Sample IV was found to be 78.14% boron. Its rate of effusion was compared to that of sulfur dioxide; under identical conditions, 350.0 mL of sample IV effused in 12.00 min and 250.0 mL of Sulfur dioxide effused in 13.04 min. What is the modular formula of sample IV?Explanation / Answer
(a) As the liquid samples are volatilized, consider the ideal gas law
PV=nRT
where P - Pressure in atm
V- Volume in L
n - number of moles
R - gas constant, 0.082 057 46 L atm K1 mol1
T - Temperature in K
Given Mass = 0.1 g
Volume = 750 mL = 0.75 L
T = 70+273.15= 343.15 K
n=PV/RT, Molar mass =Mass/moles
For Sample I
P= 0.05951 atm
n = (0.0591*0.75)/(0.08205746*343.15)
= 0.00157 mol
Molar Mass = 0.1/0.00157 = 63.52 g/mol
For Sample II
P= 0.07045 atm
n = (0.07045*0.75)/(0.08205746*343.15)
= 0.00187 mol
Molar Mass = 0.1/0.00187 = 53.36 g/mol
For Sample III
P= 0.05767 atm
n = (0.05767*0.75)/(0.08205746*343.15)
= 0.00153 mol
Molar Mass = 0.1/0.00157 = 65.18 g/mol