Maple syrup sap is 3.0%sugar (sucrose, C_12H_22O_11 MW = 342.3) and 97.0% water
ID: 1066092 • Letter: M
Question
Maple syrup sap is 3.0%sugar (sucrose, C_12H_22O_11 MW = 342.3) and 97.0% water (MW = 18.0) by mass. Maple syrup is produce by heating the sap to evaporate a certain amount of water. It the finished product boils 4 degree C higher than the original sap, calculate the concentration of sugar in the final product in percent composition. Assume that sugar is the only solute and the operation is done at 1 atm pressure. The boiling point of pure water at 1 atm is 100. degree C and the K_b for water is 0.52 degree C kg/mol.Explanation / Answer
first we find Boiling point of solution i.e original sap
given it has 3 % sugar and 97 % water
hence per 97 g water we have sucrose 3g
sucrose moles = mass / Molar mass of sucrose
= 3 g / (342.3 g/mol) = 0.00876424
water mass = 97 g = 0.097 kg
molality of sucorse = moles of sucrose / water mass in kg
= 0.00876424 / 0.097 = 0.09035
elevation in boiling point dT is given by
dT = i x Kb x m where i = vantff factor = 1 for non dissociable solute
dT = 1 x 0.52 Kg/mol x 0.09035 = 0.047
hence boling point of solution = 100+0.047 = 100.047
now since some water evaporated solution boiling new = 4 + 100.047 = 104.047 ( since mentioned 4C higher than orginial sap)
now dT = 104.047-100 = 4.047 , we use formula to find molality
4.047 = 1 x 0.52 x m
m = 7.7827 = moles of surcose / water mass in kg
let water mass be 1 kg then surcrose moles = 7.7827
surcrose mass = moles x molar mass of sucrose
= 7.7827 mol x (342.3 g/mol) = 2664 g
water mas s= 1000 g
solution mass = 2664 + 1000 = 3664 g
sucrose % = ( 100 x surcrose mass / solution mass)
= ( 100 x 2664 /3664) = 72.7 %