Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Styles Materials Used: Buret Buret Clamp 125 mL. nmyer flasks Pipet, 5 mL Pipet

ID: 1066408 • Letter: S

Question

Styles Materials Used: Buret Buret Clamp 125 mL. nmyer flasks Pipet, 5 mL Pipet bulb Thermometer Hot plate 100-mL Graduated Cylinder Borax, NanBao, 10Hzo 0.5 M Hydrochloric acid HC, standard solution Bromcresol green indicator solution Glass wool Data Table: Flask Label 308.15 K 303.15 K TemperatureIK 323.15 K 318.15 K 313.15 K A45C 40 C 135 C Temperature(C) 50 C 33.4 mL 8.6 mL 4.0 mL Final Buret 30 mL 20 mL Reading 11.4 mL. 4,6 ml. Volume of HCI 16.6 mL 10.0 mL 2.3 mL K 9 x 104 5 x 102 2.5 x 101 1.6 x 10 1.2 x 102 ,04 M Actual ,03 M .22 M .05 M concentration of HCI Hydrochloric acid/Molar mass 36.46094 g/mol Borax 30.25 "The actual concentration is 0.5M, but to calculate the concentration over a given amount of volume, this concentration amount will change. Calculations: Concentration of HCI aka molar concentration amount of concentration given/ over a given volume

Explanation / Answer

Given -

The actual concentration of HCl = 0.5 M

At 500C:

Volume of the HCl consumed = 16.6 mL

Total volume = 33.4 + 16.6 = 50 mL

Thus - Resultant Molarity = (0.5 M)(16.6 mL) / 50 mL = 0.166 M

-----------------------------------------------------------------------------------------------

At 450C:

Volume of the HCl consumed = 2.3 mL

Total volume = 30 + 2.3 = 32.3 mL

Thus - Resultant Molarity = (0.5 M)(2.3 mL) / 32.3 mL = 0.035 M

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

At 400C:

Volume of the HCl consumed = 10 mL

Total volume = 20 + 10 = 30 mL

Thus - Resultant Molarity = (0.5 M)(10 mL) / 30 mL = 0.166 M

----------------------------------------------------------------------------------------------

At 350C:

Volume of the HCl consumed = 11.4 mL

Total volume = 8.6 + 11.4 = 20 mL

Thus - Resultant Molarity = (0.5 M)(11.4 mL) / 20 mL = 0.285 M

-------------------------------------------------------------------------------------------------

At 300C:

Volume of the HCl consumed = 4.6 mL

Total volume = 4.0 + 4.6 = 8.6 mL

Thus - Resultant Molarity = (0.5 M)(4.6 mL) / 20 mL = 0.115 M