Consider the following electrochemical cell: Cr |Cr(NO_3)_3 (aq)|| AgNO_3(aq)| A
ID: 1069357 • Letter: C
Question
Consider the following electrochemical cell: Cr |Cr(NO_3)_3 (aq)|| AgNO_3(aq)| Ag E_red degree (Ag^+ (aq)/Ag(s)) = +0.80 V E_red degree (Cr^3+ (aq)/Cr(s)) = -0.72 V Calculate the standard cell potential of the cell as written (right - left). Write the balanced half reactions and the overall spontaneous cell reaction. Half reaction on the right (reduction): Half reaction on the left (oxidation): Overall spontaneous cell reaction (balanced): Calculate the equilibrium constant K for the spontaneous cell reactionExplanation / Answer
a) the standard cell potential of the cell, Eocell is given by:
Eocell = Eocathode - Eoanode
= Eoright - Eoleft
= +0.80 V - (-0.72 V)
Eocell = +1.52 V
b) 1. Half reaction on the right (reduction):
Ag+ (aq) + e- --------> Ag(s)
2. Half reaction on the left (oxidation):
Cr(s) -----------> Cr3+ (aq) + 3e-
3. Multiplying equation (1.) by 3 to balance the number of electrons on right and left side of the right.and adding it to equation 2.
Overall spontaneous cell reaction (balanced):
3Ag+ (aq) + Cr (s) ---------> 3Ag (s) + Cr3+ (aq)
3. Nernst equation at room temperature = 25oC
Eocell = 0.0592 log K n
where, n = number of electrons lost/gain during the reaction
K = Equilibrium constant
so, log K = n Eocell / 0.0592
For this reaction , n = 3 and Eocell = 1.52 V
log K = (3 X 1.52 ) / 0.0592
log K = 77.027
K = antilog (77.027)
K = 1.06 X 1077