Cis-platin is a leading chemotherapy drug used today. Given that this compound i
ID: 1070209 • Letter: C
Question
Cis-platin is a leading chemotherapy drug used today. Given that this compound is composed of 65% platinum (Pt), 9% nitrogen, 2% hydrogen, and 24 % chlorine, calculate the empirical formula. Some hydrocarbon fuels have sulfur present and contribute to air pollution. When this solid sulfur is burned in the presence of oxygen, the noxious, toxic gas sulfur dioxide results. If there is 0.50 grams of sulfur and 1.50 gram oxygen in each tank of gasoline, calculate the volume of sulfur dioxide gas that will be expelled into the atmosphere per each tank of gasoline at STP. A gas occupies a volume of 256 mL at a pressure of 250 torr at 32 degree C. Calculate the pressure (in atmospheres) if the volume is reduced to 156 mL and the temperature is increased to 62 degree C. (Please write your final answer with the correct number of significant figures.) A 50.0 L steel tank at 20.0 degree C contains acetylene (C_2 H_2) at a pressure of 125 atm. Assuming ideal behavior, how many grams of acetylene are in the tank?Explanation / Answer
Basis - 100 g
Platinum = 65% = 65 g
Nitrogen = 9% = 9 g
Hydrogen = 2% = 2 g
Chlorine = 24% = 24 g
Now calculate the moles of each atom.
Moles of Platinum = 65 g / 195.084 == 0.3331
Nitrogen = 9% = 9 g / 14 == 0.642
Hydrogen = 2% = 2 g / 1 == 2
Chlorine = 24% = 24 g / 35.45 == 0.677
So,
Pt: N : H : Cl == 0.333 : 0.642 : 2 : 0.677
Divide with least number( 0.333) and calculate the approximate ratio.
Pt: N : H : Cl == 1 : 2 : 6 : 2
So, the emperical formula is ,
PtN2H6Cl2 === Pt(NH3)2Cl2