Hi I am doing a lab report and I am having trouble doing these calculations. I k
ID: 1071630 • Letter: H
Question
Hi I am doing a lab report and I am having trouble doing these calculations. I know that the paper tells me how to do it but I am a little confused how to solve it.
I need help with C.7, C.9, C.10, and C.11. i appreciate the help!
Explanation / Answer
Lab report
C7. moles of NaOH = molarity of NaOH (M) x volume of NaOH used (L)
Taking values and feeding to the given equation,
moles of NaOH = 0.1 M x 0.04294 L
= 0.004294 mol
C9. moles of acetic acid = moles of NaOH
So,
moles of acetic acid = 0.004924 mols
molarity of acetic acid = moles of acetic acid/volume of intial vinegar solution
= 0.004294 mol/0.005 L
= 0.8588 M
C10. moles = grams/molar mass
So,
grams of acetic acid = moles of acetic acid x molar mass of acetic acid
= 0.004294 mol x 60 g/mol
= 0.26 g
C11. %(w/v) = mass of solute/volume of solution
So,
percent acetic acid in vinegar = 0.26 g x 100/5 ml
= 5.2%