Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In the determination of the amount of iron in a sample, the iron must be in the

ID: 1075867 • Letter: I

Question

In the determination of the amount of iron in a sample, the iron must be in the Fe^2+ state; this is oxidized by the permanganate in the acid solution (H2SO4) to Fe^3+ according to following equation:

MnO4 + 8H + 5Fe^2+ --> Mn^2+ + 5Fe^3+ +4H2O

1.0052g of unknow compound is isolated and analyzed for iron. Its mixed with 20mL of 3M H2SO4 and 3mL of 85% H3PO4. It took 21.5mL KMnO4 solution to titrate iron in sample. KMnO4 solution was as follows: 30mL of stock KMnO4 was mixed with 270mL of distilled water

Calcluate the percentage iron by mass in your unknown iron sample.

mass of iron sample: 1.0052g

volume of KMno4: 21.5mL ; 0.02M solution

Explanation / Answer

MnO4 + 8H + 5Fe^2+ --> Mn^2+ + 5Fe^3+ +4H2O

from equation,

1 mol KMnO4 = 5 mol Fe2+

No of mol of KMnO4 used = 21.5*0.02/1000 = 0.00043 mol

No of mol of Fe2+ reacted in sample = 0.00043*5/1 = 0.00215 mol

mass of iron present in the sample = n*At.wt

                                   = 0.00215*56

                                   = 0.1204 g

percentage iron by mass = weight of iron / weight of sample*100

             = 0.1204/1.0052*100

             = 12%