Constants I Periodic Table Part A Understanding the high-temperature behavior of
ID: 1082805 • Letter: C
Question
Constants I Periodic Table Part A Understanding the high-temperature behavior of nitrogen oxides is essential for controlling pollution generated in automobile engines. The decomposition of nitric oxide (NO) to N2 and O2 is second order with a rate constant of 0.0796 M-1 s-1 at 737 C and 0.0815 M s-1 at 947 Calculate the activation energy for the reaction. the activation energy in kilojoules per mole to three significant digits. You may want to referenoe Pages 587-592) Section 14.5 whille completing this problem kJ/mol Submit Request Answer Provide Feedback Next >Explanation / Answer
ln (K2 / K1) = (Ea / R) (1/T1 - 1/T2)
T1 = 7370C = 1010 K K1 = 0.0796 M-1 s-1
T2 = 9470C = 1220 K K2 = 0.0815 M-1 s-1
ln (0.0815 / 0.0796) = (Ea / 8.314) (1/1010 - 1/1220)
0.0236 = (Ea / 8.314) (0.00099 - 0.00082)
0.0236 = (Ea / 8.314) x 0.00017
Ea / 8.314 = 138.8
Ea = 1153.98 J /mol
Ea = 1.15 KJ/mol